Ratkaisemisen SM 2019

SHAKKITEHTÄVIEN RATKAISEMISEN 40. SUOMEN MESTARUUSKILPAILU

Kilpailu käytiin 16.2.19 Shakkiareenalla Helsingissä.
Tehtävät oli valinnut ja tuomarina toimi tavalliseen tapaan Neal Turner.
Kilpailussa oli 12 tehtävää ja ratkaisuaika kolme tuntia. Ratkaisijoita osallistui 22. Kilpailu oli osa World Solving Cup -sarjaa ja mukana oli seitsemän ulkomaalaista ratkaisijaa.

Voittajaksi pääsi 0,5 pisteen erolla hollantilainen Dolf Wissmann. Seuraavina olivat mongolialainen Bilguun Sumiya ja Jorma Paavilainen. Kahden viime vuoden voittaja Aleksei Popov putosi nyt kuudenneksi.

Suomen mestaruuden voitti Jorma Paavilainen, viisi edellistä mestaruutta voittanut Kari Karhunen jäi toiseksi ja kolmas oli Henry Tanner. (Kaikki mitalistit)

Dolf Wissmann valmistautuu kilpailuun.Bilguun Sumiya palkittavana.

Lopputulokset:

sijanimirating1
2#
2
2#
3
3#
4
3#
5
4#
6
5#
7
+
8
+
9
a#3
10
a#4
11
i#2
12
i#4
yht.aikaWSC pisteet
1Dolf Wissmann (NED)2297,25555505255555217719
2-3Bilguun Sumiya (MGL)2486,05555055551,55551,518016
2-3Jorma Paavilainen2452,4555555533,55551,518016
4Richard Dobias (SVK)2195,05554552554118010
5Kari Karhunen2434,25555002553,5540,51808
6Aleksei Popov (RUS)2383,75550432555391806
7Henry Tanner2192,355552253,5537,51804
8Andrei Selivanov (RUS)2311,255505212,53,504331802
9Juha Rönnman2121,4554553,5532,51801
10Hannu Harkola1930,5555513,5529,5180
11Terho Marlo2193,705452255028180
12Janne Syväniemi1918,355053,552,526180
13Harri Hurme2189,30542153,55025,5180
14Chinguun Sumiya (MGL)1917,2 h55523525180
15Antti Parkkinen1793,755052151,5024,5177
16Mikael Grönroos1912,35553,5523,5180
17Petteri Paronen1916,3555022019180 
18Eero Wilen1779,2555015180 
19Ari Möttönen1791,505223,512,5180 
20Arto Heimonen1663,455020012173
21Andrei Kalinin (LAT)1741,0052,521010,5180
22Matti Rasilainen1711,900000000505180
 keskiarvo2060,53,94,82,21,80,62,02,51,82,62,23,21,2 

Osallistuneiden ratkaisijoiden kymmenen parhaan ratingin keskiarvo on 2313,5, joten kilpailu oli vahvuudeltaan WSC:n tasoa 7.

Kilpailussa oli myös B-ryhmä, johon osallistui vain Vihan Velagapudi (10/30 pistettä).

Tehtävät

Tehtävät, niiden ratkaisut ja tulokset ovat myös WFCC:n sivuilla.

Comments are closed.