Ratkaisemisen SM 2018

SHAKKITEHTÄVIEN RATKAISEMISEN 39. SUOMEN MESTARUUSKILPAILU

Kilpailu käytiin 24.2.18 Shakkiareenalla Helsingissä.
Tehtävät oli valinnut ja tuomarina toimi tavalliseen tapaan Neal Turner.
Kilpailussa oli 12 tehtävää ja ratkaisuaika kolme tuntia. Ratkaisijoita osallistui 19. Kilpailu oli osa World Solving Cup -sarjaa ja mukana oli kolme venäläistä ja yksi latvialainen.

 
Neal Turner Kilpailu on alkamassa.

Viime vuoden tapaan voiton vei Aleksei Popov ja Kari Karhunen oli toinen, nyt 2,5 pisteen erolla. Andrei Selivanov olisi voittanut ratkaisemalla oikein 2-siirtoisen tehtävän.


Kari Karhunen, Aleksei Popov ja Andrei Selivanov

Lopputulokset:

sijanimirating1
2#
2
2#
3
3#
4
3#
5
4#
6
5#
7
+
8
=
9
a#2
10
a#4
11
i#3
12
i#4
yht.aikaWSC pisteet
1Aleksei Popov (RUS)23185555555552,55557,517813
2Kari Karhunen24515555555555055517710
3Andrei Selivanov (RUS)23410555555552,55552,51638
4Jorma Paavilainen244655535555552,550,51806
5Joose Norri231555551,5055552,5441804
6Harri Hurme227605542,55535539,51802
7Henry Tanner2195555055235351801
8Terho Marlo21775051242,5524,5178 
9Svetlana Tishova (RUS)19655040552223180
10Hannu Harkola19605005522,519,5180
11Petteri Paronen191450002,552418,5180
12Janne Syväniemi1915553518180
13Antti Parkkinen177700355316178
14Mikael Grönroos1918055515177
15Ari Möttönen1770050015314175
16Andrei Kalinin (LAT)173755010213179
17Eero Wilen1800504110180 
18Matti Rasilainen170450112009180 
19Arto Heimonen165005016174 
 keskiarvo2033,13,43,22,31,61,12,43,23,22,90,82,11,3 

Osallistuneiden ratkaisijoiden kymmenen parhaan ratingin keskiarvo on 2244, joten kilpailu oli vahvuudeltaan WSC:n tasoa 9.

Kilpailussa oli ensimmäistä kertaa myös B-ryhmä, johon osallistui kolme nuorta:

1. Anton Sinitsyn 15/45
2. Vihan Velagapudi 13
3. Ilja Bungov 8

Tehtävät

Comments are closed.