Ratkaisemisen SM 2015

PIKARATKAISEMISEN 36. SUOMEN MESTARUUSKILPAILU

Kilpailu käytiin 21.2.15 Shakkiareenalla Helsingissä.
Tehtävät oli valinnut Kari Valtonen ja tuomarina toimi tavalliseen tapaan Neal Turner.
Kilpailussa oli 12 tehtävää ja ratkaisuaika kolme tuntia. Ratkaisijoita osallistui 12, kaukaisimmat Vaasasta.

Kari Karhunen saavutti jo kuudennen voittonsa ja se tuli maksimipistein.

Lopputulokset:

sijanimi1
2#
2
2#
3
3#
4
3#
5
4#
6
5#
7
+
8
=
9
a#3
10
a#4
11
i#2
12
i#5
yht.aika
1Kari Karhunen55555555555560179
2Terho Marlo554,5052555541,5179
3Harri Hurme554,555202,54538180
4Juha Saukkola5502555532179
5Mikael Grönroos55555530172
6Seppo Praski555005525176
7Hannu Harkola55055525180
8Olli Heimo55205522179
9Janne Syväniemi552050522180
10Arto Heimonen5522,52,517177
11Matti Rasilainen5000000005010180
12Mikko O. Aaltonen03,53,5178
keskiarvo4,64,21,81,30,41,31,12,33,80,84,21,7

Tehtävät

Comments are closed.